Statut EHZS

Statut Unie 
(Evropského hospodářského zájmového sdružení senátorů).

(Překlad do českého jazyka - pouze jako informace. Registrovaná originální německá verze je právně závazná.)

Právním základem Evropského hospodářského zájmové sdružení (EEIG) je nařízení (EHS) č. 2137/85 Rady ministrů Evropských společenství, Úřední věstník ES 1 199 ze dne 31. července 1985, strana 1

 na návrh Komise (Úř. Věst. C 14, 15.2.1974, s. 30 a Úř. Věst. C 103, 28.4.1978, s. 4)
 na základě stanoviska Evropského parlamentu (Úř. Věst. C 163, 11.7.1977, s. 17.)
 po stanovisku Hospodářského a sociálního výboru (Úř. Věst. C 108, 15.5. 1975, s. 46).

s ohledem na smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství a zejména na článek 235 této smlouvy.

Základem statutu Unie jsou články 1 až 40 nařízení (EHS) č. 2137/85 (dále jen „nařízení“).
Právní způsobilost Unie (EEIG senátorů) byla získána její registrací podle článku 6 nařízení.



Zakládací smlouva


§ 1
Jméno společnosti

Název společnosti je Evropské hospodářské zájmového sdružení senátorů Primus a Täubert.


§ 2
Firemní forma

Společnost je EEIG (EHZS - Evropské hospodářské zájmové sdružení senátorů Primus a Teubert).


§ 3
Účel společnosti

Cílem společnosti je odborná podpora a porada členů EHZS senátorů pro usnadňování jejích ekonomických a vědeckých aktivit v členských státech Evropského společenství.
§ 4
Účel Unie

1) Unie neslouží k dosažení vlastního zisku, ale k ochraně mezinárodních práv, cti a výsad senátorů. Unie by také měla přispět k usnadnění hospodářské a vědecké práce senátorů. Senáty Unie jako orgán Rady pro vědeckou, hospodářskou a sociální politiku poskytují poradenství při řešení důležitých úkolů, především v rámci ES - podle potřeby a na mezinárodní úrovni.

2) Práce Senátů je financována z příspěvků členů Unie, z darů a podpory vlád zemí ES. Za tímto účelem se Unie zavázala, že nebude pracovat výnosně, ale pouze na pokrytí nákladů. Výsledkem je, že vědecké, hospodářské a sociopolitické znalecké posudky a řešení jsou tímto podstatně levnější a mohou být zpřístupněny jako služby pro úřady a instituce zemí ES.

3) Všechny právnické osoby (jako členové Unie) mají tímto možnost (bez ohledu na to, zda jsou ve formě společnosti, či nikoli) částečně propojit své hospodářské činnosti, a tím rozvíjet nové a doplňkové činnosti, v nichž je o seskupení zájem. Velké společnosti i malé a střední podniky se proto mohou tímto účastnit přeshraničních aktivit.

4) Unie nemá účel vytvářet zisk pro sebe. Unie proto nesmí nahradit své členy ani převádět jejich činnost na sebe. Proto musí členové přijímat závazky s finančními důsledky a proto ručí také členové vlastním kapitálem. Tento osobní závazek členů je protějškem skutečnosti, že členové mají z velké části svobodu při uzavirání smlouvy v rámci své hospodářské činnosti a nejsou povinni vytvářet povinný kapitál. Bez osobního ručení členů by seskupení nebylo důvěryhodné v obchodních jednáních s třetími stranami, a proto by nemohlo jednat. Cíl seskupení členů Unie může spočívat v kombinaci činností, prostředků nebo služeb s cílem rozvíjet ziskovost a zvyšovat zisky jejich členů.

5) Použitelný daňový režim pro členy skupiny podléhá vnitrostátním daňovým a právním předpisům.

§ 5
Členství

1) Členy Unie mohou být fyzické osoby, společnosti nebo právnické osoby zemí ES.

2) Hostujícími členy mohou být výše uvedené formy z celého světa.

3) Každý člen může své členství kdykoli zrušit.

4) Unie může ukončit členství pouze rozhodnutím senátu.

5) Členové Unie jsou povinni být navzájem loajální a podporovat dosažení cílů Unie.


§ 6
Vedení Unie

1) Prezident (jednatel) Peter Primus je výhradně oprávněn řídit a zastupovat Unii sám. Jednatel Herbert Täubert a všichni jednatelé, kteří v budoucnu budou jmenováni, zastupují společnost pouze s dalším jednatelem. Každý člen, který bude v budoucnu také jmenován do funkce jednatele, bude společnost zastupovat pouze s dalším jednatelem.

2) Jednatelé, kteří jsou oprávněni zastupovat společnost, mohou pro činnost Unie použít pouze skutečné finanční zdroje společnosti a pouze ty.

3) Nesmí brát úvěry, hypotéky ani jiné finanční závazky.


§ 7
Účetní uzávěrka

Roční účetní uzávěrku (rozvaha a dodatek) sestavuje a podepisuje prezident Unie v zákonné lhůtě po skončení účetního období. Účty jsou vedeny v souladu s daňovými předpisy. Vzhledem k tomu, že Unie funguje na nadnárodním základě, určuje vláda hostitelské země, v níž má Unie své sídlo, daňový úřad, který ji přezkoumá. Každá země ES má v zásadě právo provádět audit Unie pro daňové účely. Přezkum Unie probíhá v sídle Unie. Rozvahy musí být vypracovány do 6 měsíců od konce rozpočtového roku a zaslány všem členům Unie prostřednictvím informačního dopisu (veb – homepage).

§ 8
Sídlo Unie

Sídlem Unie je 26446 Friedeburg, Margaretenstraße 27.
Unie je oprávněna udržovat pobočky v zemích Evropského hospodářského společenství.



§ 9
Senáty

1) Senáty Unie jako orgán vědecké, hospodářské a sociálně-politické rady radí všem orgánům, ministerstvům a institucím při řešení důležitých úkolů, zejména v rámci zemí ES, podle potřeby a na mezinárodní úrovni. Sjednocenou Evropu lze bezpečně utvářet a udržovat pouze tehdy, pokud jsou ekonomické aspekty správné. Bohužel se často stává, že mnoho prostředků a veřejné prostředky jsou zneužity nebo odcizeny od předepsaného účelu. Boj proti korupci Senáty Unie je proto důležitým úkolem Unie.

2) Senáty Unie mají proto právo v případě podezření přezkoumat všechny orgány, služby, Úřední autority a instituce zemí ES a připravit stanovisko nebo vypracovat zprávu. Po dotyčných orgánech, službách, Úředních autorit nebo institucích se požaduje, aby Senátu Unie po dobu přezkumu poskytly všechny potřebné dokumenty.

3) Nařízení k přezkumu smí vydát pouze prezident Unie. A to jen písemnou formou. Vypracované doklady a zprávy o přezkumu budou poskytnuty k dispozici prezidentu Unie. Ten je povinen příslušnému ministerstvu dané země předložit důležité dokumenty (poznatky).

4) Unie má právo vyžadovat od příslušného ministerstva písemné vyjádření , jak se v této věci rozhodlo jednat. Forma vyjádření je písemná.

5) Senátoři v Úřadu Unie vypracují se svými zástupci úkolové formy problémů a znaleckých posudků svého senátu. (To bude následovně zapsáno ve stanovách, klauzule).

6) Senátoři v Úřadu Unie řeší úkoly, v případě potřeby v koordinaci s ostatními Senáty.

7) Prosazování řešení (usnesení Prezídia, usnesení Senátu)  musí být schváleno prezidentem Unie.
Poznámka: (usnesení Prezídia, usnesení Senátu jsou v rámci Unie (po podepsáni prezidentem Unie) okamžitě právoplatné jako nejvyšší právní forma Unie - bez práva veta (odvolání)).

§ 10
Senátor

1) Členové Senátu Unie jsou povinni zůstat navzájem loajální a podporovat dosažení cíle Unie.
2) Senátoři Úřadu Unie se zavazují, že budou vykonávat práci Senátu pečlivě a v souladu s požadavky. Dále jsou povinni zachovávat mlčenlivost o obchodních a unijních tajemstvích, o nichž se dozvěděli uvnitř nebo venku své činnosti. Tato povinnost zůstává i po ukončení oficiálního vztahu.
3) Úřadující senátoři jsou povinni neprodleně informovat prezidium o pracovní neschopnosti nebo neschopnosti s uvedením důvodů.
4) Personální dotazník se podává jako dokument žádosti a obsah oficiální smlouvy o členství v Unii. Pokud žadatel poskytl nesprávné informace, má Unie právo na mimořádné ukončení smlouvy.
5) Pokud žádný ze senátorů nepožádal o některé z míst v Senátu Unie, může Unie tento post Senátu obsadit nesenátorem.
6) Tento nesenátor je oprávněn nést titul a podpisovat titulem senátora v trvání jeho funkčního období.
7) Prezident Unie je oprávněn jmenovat člena Unie jako doživotního senátora v případě mimořádných služeb a zásluh o Unii.


§ 11
Dodatečné povinnosti

1) Všichni členové Unie jsou povinni reprezentovat Unii navenek i uvnitř. Sledováním společných cílů je třeba evropskou spolupráci prohloubit a postupně rozšířit do nových oblastí hospodářského a sociálního života.
2) Rostoucí počet potřeb občanů mohou řešit země Společenství pouze společně. Unie by měla pomoci vyrovnat hospodářské rozdíly. Unie pomáhá lépe zastupovat zájmy ES jako celku a jeho členských států na celém světě.
3) Především by Unie měla přinést prospěch pro občany ES. Všichni občané ES mohou podat petici na Unii a kontaktovat se s veřejným ochráncem práv jmenovaným prezidentem Unie.
4) Cílem Unie je hospodářská a sociální soudržnost ES.

§ 12
Práva a povinnosti senátorů

1) Všichni senátoři jsou povinni zastupovat Unii navenek i uvnitř.
2) Všichni senátoři Unie mají právo nést titul a podpisovat se titulem senátora. Senátoři v Úřadu Unie mají právo nést titul a podpisovat titulem Senátor ...
3) Všichni senátoři Unie mají povinnost vykonávat práva a výsady pouze v míře nezbytné k zachování cti a důstojnosti senátora. Zneužití práv a výsad může být potrestáno okamžitým propuštěním z členství Unie.
4)Všichni senátoři a členové Unie obdrží platnou členskou kartu (Pas EU senátora) senátora. Na požádání jsou povinni se identifikovat.
5) Všichni senátoři Unie mají právo bezplatně využívat všechna parkovací místa za předpokladu, že se nacházejí aktuálně v rámci činností Unie a že neexistuje volné veřejné parkovací místo. Všichni senátoři mají právo využívat veřejná parkovací místa zdarma. Všichni senátoři jsou povinni pri používání výše uvedených práv se vykázat jako senátor Unie. Za tímto účelem musí být v automobilu viditelně umístěna plaketa vozu senátora Unie.
6) Všichni senátoři mohou dále také využívat všechny místnosti na letištích, v přístavech, na nádražích atd., které jsou určeny pro „osobnosti“(VIP). Požadavek na identifikaci platí také pro tyto prostory.
7)Senátoři mohou přímo předjet na hraničních přechodech, aby co nejrychleji aktivovali překročení hranice.
8) Při pobytu v zahraničí / cizí zemi může každý senátor Unie požádat o diplomatickou a konzulární ochranu ostatních zemí ES za stejných podmínek jako senátoři / občané příslušné země. Jsou-li přítomni rodinní příslušníci, vztahuje se ochrana také na rodinné příslušníky senátora.
9)Všechny úřady a instituce států ES jsou povinné poskytovat ochranu a pomoc senátoru Unie.

§ 13
Prezident

Prezidium (Předsednictvo) Unie je tvořeno těmito orgány:

- prezident Unie
- prezident Senátu Unie
- dva místopředsedové Senátu Unie

Prezident Unie je jednatel, který je výhradně sám oprávněn zastupovat a řídit společnost (plná moc).


§ 14
Prezident Senátu

Prezident Senátu Unie je oprávněn zastupovat prezidenta Unie ve všech úředních aktech.


§ 15
Prezidium Unie

Prezidium Unie je tvořeno těmito orgány:

Prezident Unie
Prezident Senátu Unie
dva místopředsedové Unie

1) Prezidium je usnášeníschopné, je-li zastoupeno nejméně 75% shromáždění prezídia.
2) Rozhodnutí Unie se přijímají prostou většinou odevzdaných hlasů. Rozhodnutí Unie, která zásadním způsobem ovlivňují existenci a funkci Unie, však musí být přijímána jednohlasně.
3) Všechna rozhodnutí Unie se protokolují. Zápis musí být protokolován a podepsán členy prezidia.
5) Poštovní hlasování je povolené.


§ 16
Doba trvání Unie, rozpočtový rok

Společnost začíná svou pravoplatnost dnem svého právího založení 1. ledna 1998. Je uzavřena na dobu neurčitou, pokud není ukončena s šestiměsíční výpovědní lhůtou do konce kalendářního roku.

Fiskálním rokem je kalendářní rok.

§ 17
Funkční období senátorů

Do úřadu jsou jmenováni všichni členové prezidia a senátu na dobu pěti let. Pokud členové Unie nepožádají o odstup z funkce, funkční období se automaticky prodlužuje o pět let. Je-li podána žádost o odstup, bude úřad zastoupen volbami. Hlasovat mohou všichni členové Unie. Každý člen má jeden hlas. Usnesení vyžadují prostou většinu všech odevzdaných hlasů.

1) Po založení Unie prezident jmenuje senátory.
2) Prezident může senátory kdykoli během prvního funkčního období odvolat. Post Prezidia nebo senátní post pak musí být obsazen volbami.
3) Zvolené členy prezidia a senátu lze odvolávat pouze na základě rozhodnutí Senátu.



§ 18
Klasifikace / odměna

1) Účast a činnost v Unii je zpočátku dobrovolná a bezplatová.
2) Členové sénátu a předsednictva mohou také při přípravě úkolů Unie využívat služeb svých vlastních společností, avšak za neziskovou cenu. Rozpočet těchto služeb musí být dohodnut písemně s prezidentem Unie.


§ 19
Doložka o oddělitelnosti

Pokud by jednotlivá ustanovení těchto stanov Unie byla neúčinná nebo by obsahovala mezery, nebude tím ovlivněna účinnost zbývajících ustanovení. Namísto neúčinného ustanovení nebo místo mezery se má za to, že bylo dohodnuto účinné ustanovení, které je nejblíže tomu, co si Unie přeje ekonomicky, vědecky nebo sociálně politicky. Toto bude zahrnuto do stanov Unie písemně a doplněno dodatkem.


Notářská listina ze dne 16. října 1998, Ur.-Nr. 199/1998, notářky paní Sybille Volz, Friedeburg, (dále Ur.No. 114/98 ze dne 29. června 1998 a Ur.No. 16/1998 ze dne 24. února 1998), zapsaná v Německu dne 21. prosince 1998 pod odborem A Č. 333; Okresní soud Wittmund, v roce 2002 pod HRA 2224 Aurich.

Share by: